Osebni stečaj je postopek, pri katerem se fizični osebi, to lahko pomeni tudi s.p.-ju, poskuša pomagati, ker je ta nelikvidna oziroma prezadolžena. Dolgovi se poplačajo z njenim premoženjem. Postopek se praviloma vodi na sodišču. Ključni cilj pa je, da se vestnemu ter poštenemu stečajnemu dolžniku poskuša pomagati postaviti na noge, da lahko poskusi ponovno zaživeti brez dolgov.
Osebni stečaj je torej možnost, da se dolžnik znebi svojih dolgov in prične ponovno delovati brez njih. Pri tej vrsti postopka se seveda poraja mnogo vprašanj. Med drugim tudi, kakšni so stroški samega postopka, kaj stečaj pomeni za dolžnika in upnike, katera vrsta premoženja sodi v stečajno maso in kdaj upniki lahko ugovarjajo zoper odpust obveznosti.
Kdaj greste lahko v osebni stečaj?
V osebni stečaj greste lahko, če ste nelikvidni ali prezadolženi. Nelikvidnost podjetnika ali zasebnika pomeni, da več kot dva meseca zamujate s plačili obveznosti, ki skupaj presegajo petino zneska vaših obveznosti, ki so bile izkazane v letnem poročilu za zadnje poslovno leto, preden so te obveznosti zapadle.
Če ste potrošnik, v tem primeru gre običajno za fizično osebo, pa ste nelikvidni, ko več kot dva meseca zamujate s plačili obveznosti, ki trikrat presegajo vašo plačo, nadomestila ter druge prejemke, ki ste jih deležni redno v obdobjih, ki niso daljša od dveh mesecev. Enako velja, če ste nezaposleni in ne prejemate drugih rednih prejemkov, obenem pa več kot dva meseca zamujate s plačilom, ki terja vsaj 1000 evrov dolga.
Prezadolženi pa ste tedaj, kadar je vaša vrednost premoženja manjša od vsote njenih obveznosti.
Pričetek osebnega stečaja
Kot dolžnik osebni stečaj pričnete tako, da na okrožno sodišče najprej vložite predlog za začetek. Obenem dodate overjeno poročilo o stanju svojega premoženja ter izjavo za morebitne ovire za odpust obveznosti. V izjavi je potrebno navesti vse premoženje, a mora biti ločeno osebno in tisto, ki je navedeno v poslovnih knjigah. Predložiti je treba tudi podatke o TRR in vse svoje prejemke, to pomeni plače, pokojnine in podobno. Če premoženja in prihodkov nimate, je to treba prav tako navesti v izjavi.
Za pričetek osebnega stečaja potrebne dokumente lahko izdelate s pomočjo elektronskih obrazcev, ki so na voljo na spletu. Obrazca se imenujeta Predlog za osebni stečaj in odpust obveznosti ter Poročilo o stanju premoženja in izjava o morebitnih ovirah za odpust obveznosti.
Dolgovi, ki se v osebnem stečaju odpustijo
V postopku osebnega stečaja se lahko odpustijo obveznosti oziroma dolgovi, ki so nastali do pričetka osebnega stečaja, in to ne glede na to, ali so svoje terjatve upniki prijavili v stečajno maso ali ne.
Če boste prejeli sklep o izvršitvi terjatev, ki so nastale pred pričetkom postopka stečaja, je možno zoper takšen sklep podati ugovor.