Sodobni trendi bivanja skušajo združevati dve na videz nezdružljivi področji: vračanje k naravi in napredek v tehnologiji. Je to sploh mogoče? Vsekakor: kolikor je mogoče, se zanašamo na naravne rešitve, pri tem pa jih dopolnjujemo s sodobnim znanjem in tehnologijo. Dokaz je pasivna gradnja.
Kako pasivna hiša izkorišča vse prednosti?
Pasivna hiša je najbolj nizkoenergijska hiša, kar si jih lahko predstavljate, saj za ogrevanje in ohlajanje skorajda ne potrebuje zunanjih virov, temveč izkorišča zgolj notranje. Na kakšen način ji to uspeva?
Pasivna gradnja se zanaša na povsem osnovna znanja, ki so jih s pridom izkoriščale že stare kulture, in s pomočjo katerih se hišo povezuje z naravnim okoljem. Hiše se gradi v zavetju, na prisojnih pobočjih, bivalni prostori in zastekljene površine so obrnjeni proti jugu, da se čim bolj izkoristi sončne žarke, pred ohlajanjem zaradi vetra se dom zaščiti s primerno zunanjo zasaditvijo … Gre torej za sonaravno bivanje, ki ni nič novega, po drugi strani pa se pasivna hiša hkrati zanaša na sodobno tehnologijo.
Sodobni materiali in učinkovita izolacija
Gradnja pasivne hiše temelji na uporabi sodobnih materialov, ki skrbijo za dobro izolacijo. Za zunanje stene se uporablja material, v katerem je več plasti kamene volje (natančno zgradbo si lahko ogledate na spletni strani podjetja Rihter), večplastna in s plinom med stekli so okna, dodatno so izolirana tla in streha … Na takšen način se poskrbi, da pasivna gradnja omogoči bivanje ob porabi minimalne količine energije. In seveda se pasivna gradnja lahko z dodatno tehnologijo še nadgradi.
Pasivna hiša je namreč lahko tudi tako imenovana pametna hiša, kjer se tehnično obvlada hišo kar na daljavo. Tako se lahko v vsakem trenutku prilagaja ogrevanje ali spreminja senčenje, kar doprinese k še manjši porabi oziroma k še nižjim stroškom.
Pasivna gradnja je zagotovo gradnja, ki postavlja standarde za prihodnost in na najboljši možen način kombinira naravne danosti ter sodobno tehnologijo.