V specializiranih trgovinah s športno opremo lahko najdete tudi opremo za deskanje na snegu. Eden od ključnih elementov je zagotovo snowboard, kjer vas bo verjetno presenetila izjemo pestra izbira. Na posameznem prodajnem mestu lahko najdete tudi do več sto različnih izdelkov. Jasno pa je, da vsaka snowboard deska ni primerna za vsakogar.
Še preden pričnete izbirati snowboard desko, vam mora biti jasno, kakšen bo vaš stil vožnje, kakšen nivo znanja imate, poznati morate različne oblike desk, profile snowboarda, velikosti in prožnosti ter njihove tehnične lastnosti. Kaj vse morate upoštevati, da bo nakup snowboarda uspešen, si preberite v nadaljevanju.
Stil vožnje
Pri izbiri snowboard deske pomislite na nivo svojega znanja. Na razpolago so kakovostne deske za vse nivoje sposobnosti. Razmislite tudi o tem, ali je vaš stil vožnje približek all-mountain deskanja, freestyle ali freeride deskanja, morda si želite splitboard vožnje.
Za vse terene je na primer primerna all-mountain deska, ki omogoča neizmerno svobodo ter prvovrstno zabavo. Njeno vsestranskost obožujejo tako začetniki kot bolj izkušeni deskarji. S takšno desko se lahko praviloma zelo hitro napreduje.
Nivo deskanja
Kaj je tisto, kar določa vaš nivo deskanja? To je v veliki meri zagotovo čas, ki ste ga v preteklosti preživeli na belih strminah, ter občutek, kako udobno se počutite na snowboardu. Pri odgovoru na vprašanje, kakšen je vaš nivo deskanja, je ključno, da ste do sebe iskreni. Če si boste namreč določili primeren nivo vožnje, bo napredovanje na snegu bistveno hitrejše, obenem tudi mnogo zabavnejše.
Pri nivoju znanja lahko govorimo o štirih skupinah. To so začetniki, nadaljevalci, napredni in poznavalci. Za začetnike je primernejša krajša ter mehkejša snowboard deska. Z njo je precej enostavneje narediti prve zavoje in trike. Čez strmine in pri hitrem učenju vam lahko učinkovito pomaga all-mountain deska.
Oblika snowboarda
Oblika snowboard deske neverjetno vpliva na samo vožnjo. Izbirate lahko med oblikami, ki se izvrstno obnesejo pri freestyle vožnji, pri all-mountain in pri freeride vožnji. Oblike omenjene deske lahko razdelimo v več vrst. To so twin tip, direkcijski twin, direkcijska oblika, tapered oblika ter asimetrična oblika.
Twin tip oblika snowboard deska je denimo znana po tem, da ima povsem simetrično obliko. Rep ter nos sta povsem enakih dimenzij. Celotni snowboard se enako učinkovito vozi v obe smeri. Simetrija takšne deske pa se navezuje tudi na prožnost in obliko robnikov. Twin tip oblika je najprimernejša za vožnjo v parku, čez raile ter kickerje.
Profil snowboarda
Kako snowboard deska leži na boku ter snegu, pravzaprav govori o njenem profilu. Tudi ta ima, tako kot različne oblike, ključen vpliv na samo zmogljivost deske v različnih razmerah. Tipi so camber, rocker, powder rocker, zero profile, hibridni rocker, hibridni camber, 3d base.
Camber profil je na primer izvrsten za moč ter oprijem. Gre za konvencionalni profil snowboarda. Zanj je značilno, da ne vpliva na težo opreme in torej predstavlja nežno upognjenost navzgor med repom ter nosom. Ko stopimo na desko in jo obtežimo s svojo težo, to ustvarja povsem enakomerni pritisk po celotni dolžini deske – vse od nosu do repa.
Velikost in prožnost
Na voljo so snowboard deske za vsak tip telesa. Različne širine ter dolžine takšne opreme so seveda namenjene deskarjem z različno težo, višino in velikostjo obutve. Snowboardi z drugačno prožnostjo se v različnih pogojih in kombinacijah z različnimi profili, stili vožnje ter oblikami drugače obnašajo.
Splošno pravilo za določanje prave višine deske je, da nam mora segati do višine med brado in nosom. Kljub temu pri modernejših deskah obstajajo nekatere izjeme. Freeride deske so namreč lahko krajše ali pa daljše glede na omenjeno splošno pravilo. K sreči so na voljo posebne tabele, ki vam pomagajo priti do najustreznejše velikosti deske. Sicer pa vam pri tem lahko najbolje pomagajo kar izkušeni ter strokovno podkovani prodajalci v specializiranih trgovinah s snowboard opremo.